Наша адреса:
Дніпро, вул. Лазаряна, 3
ОБЕРІТЬ МОВУ
з 9:00 до 18:00

Коли міняти моторне масло? Рекомендації професіоналів

Для того щоб працювати стабільно, ефективно і довго, автомобільним двигунам потрібне якісне масло. Моторна олія допомагає зменшити негативні наслідки тертя, що виникає внаслідок руху та взаємодії між собою десятків деталей силового агрегату. Автомобільне масло запобігає іржі, а також допомагає відводити та розсіювати тепло, що виділяється працюючим двигуном.

Моторна олія підтримує внутрішній простір двигуна в чистоті, видаляючи відкладення та нагар, що постійно утворюються в процесі роботи. Двигун внутрішнього згоряння без мастила просто не зможе функціонувати.

Яка має бути олія?

Сучасні мотори вимагають високоякісних олій. Існує три основні види моторного масла, а саме:

  • мінеральне;
  • напівсинтетичне;
  • синтетичне.

Високопродуктивні силові агрегати, встановлені на переважній більшості легкових автомобілів, зазвичай використовують синтетичне моторне масло. Для авто більш ранніх років випуску цілком підходить мінеральна або напівсинтетична олія – все залежить від конструктивних та експлуатаційних особливостей двигуна.

Зовнішній вигляд та консистенція

vlijanie-kakih-faktorov-sposobstvuet-zamene-masla

Абсолютно нове («свіже») моторне масло має прозорий бурштиновий колір, але з часом воно неминуче стає темно-коричневим, або навіть чорним. Це не проблема, а результат того, що мастило виконує свої функції, для яких воно і було створено.

Потемніння спричинене тим, що під впливом високої температури, близько 100-140 градусів Цельсія, моторне масло «вигоряє» і втрачає свій початковий колір. Нові моторні олії містять різні миючі присадки, за допомогою яких очищається внутрішній простір двигуна. Найдрібніші частинки металу, нагар, продукти горіння палива утримуються моторним маслом у завислому стані. Це цілком нормальна ситуація, що свідчить про те, що моторне масло якісне та правильно виконує свої функції (забруднення не відкладаються на внутрішній поверхні деталей силового агрегату).

Змащення обов'язково потемніє, але це зовсім не означає, що потрібна термінова заміна моторного масла. Швидкість, з якою масло для двигуна темніє, залежить від його типу та хімічного складу (наявність присадок, модифікаторів, інших добавок), але, як правило, мастило стане помітно темнішим через 700-1000 кілометрів пробігу.

Як працює система мастила?

Основна функція моторного масла полягає в змащенні різних частин, що рухаються, і деталей двигуна. Постійний контакт тертьових поверхонь (пар тертя) призводить до інтенсивного тепловиділення та зносу металу. Масло для автомобільних моторів мінімізує тертя, відводить та розсіює тепло, очищає двигун від забруднень.

Моторна олія знаходиться в піддоні двигуна, який вміщує від 3,5 до 7,5 літрів (для легкових автомобілів з об'ємом силового агрегату від 1,6 до 3,0 літрів). Коли двигун запускається, масляний насос відбирає масло з піддону через маслозабірник. Потім масло надходить у масляний фільтр, який видаляє з нього різного роду забруднення. Після цього олія потрапляє в двигун через наскрізні канали для мастила його частин. Олія проходить через двигун і стікає в піддон, цикл повторюється.

Коли міняти олію?

Заміна моторного масла повинна проводитися регулярно. Інтервал між замінами масла може змінюватись в залежності від типу використовуваного масла. Основним критерієм, що визначає періодичність обслуговування системи змащення двигуна, є рекомендація автовиробника, зазначена в посібнику з експлуатації.

Більшість сучасних мастил, особливо синтетичних, можуть повноцінно виконувати свої функції при пробігу автомобіля від 10 000 до 15 000 кілометрів. Існують моторні олії зі збільшеним терміном служби (до 30-40 тисяч кілометрів пробігу). Тим не менш, регулярна перевірка стану системи змащення двигуна має бути обов'язковою процедурою.

Причинами для проведення позапланової заміни моторного масла є:

  • сильне забруднення мастила: чорний колір, підвищена в'язкість, велика кількість сторонніх включень;
  • використання неякісного пального;
  • інтенсивна експлуатація та підвищене навантаження на двигун;
  • двигун, який має значний пробіг.

Важливо знати, що заміна моторної олії обов'язково має супроводжуватися і заміною масляного фільтра. Згодом масляний фільтр засмічується і не може якісно виконувати очищення олії.

Наскільки важливим є «олійний» сервіс?

Моторне масло слід регулярно змінювати у суворій відповідності з рекомендаціями та настановами виробника автомобіля. Значна перерва між замінами мастила може призвести до зниження продуктивності двигуна, збоїв у його роботі, а при несправності системи мастила – стати причиною серйозної поломки двигуна. Заміна моторної олії повинна здійснюватися у спеціалізованих сервісних автоцентрах досвідченими механіками, здатними виконати не лише цю операцію, а й провести професійну діагностику ключових систем автомобіля.